cdart1

 

CD Baskı Nedir?

CD Baskı ilgi çekici bir pazarlama, bilgi aktarımı sisteminin başlangıcıdır. Pratik ve ekonomik olmasının yanı sıra ilgi çekici ve ergonomiktir.

CD Baskı Nasıl Yapılmalıdır?

  • CD baskı yapılırken, müşterilerin ve kullanıcıların talepleri göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Çok hassas bir işlem olduğu için CD baskısı sırasında çalışan elemanların gereken hassasiyeti göstermesi önemlidir.
  • CD baskısı sırasında kullanılan renkler titizlikle seçilmelidir. İçeriğinin rengi gümüş olacağı için, zemin mutlaka beyaz renkte olmalıdır.
  • CD baskısında dikkat edilmesi gereken bir unsur ise; CD yüzeyine beyaz rengin basılmasıdır. Eğer tasarımda birkaç renk temel alınarak baskı yapılacaksa ve gri tonlar hakimse, siyah üzerine basılmalıdır. Kullanılan renk, mutlaka filmin üzerinde belirtilmelidir.

CD Baskı Türleri Nelerdir?

  • Serigrafi Baskı
  • Etiket Baskı
  • Pantone Baskı

CD Baskı Neden Gereklidir?

Gün geçmiyor ki bilgisayar ve internet üzerinde yenilikler olmasın. Eski zamanlarda kaset ve bantlar vardı ama teknolojinin gelişmesiyle birlikte onların yerini CD’ler aldı. CD çok amaçlı kullanım araçlarından biridir.  Peki, nedir bu CD Baskı? nasıl baskı yapılır? CD yabancı kökenli bir kelime olup, açılımı “Compact Disc”, yani “yoğun disk” anlamına gelir. CD insanların önemli ve kaybolmasını istemediği, dilediği zaman çıkarıp kullanmak istedikleri verileri depolayabildikleri bir ortamdır. CD’lerin işlevler birbirinden farklıdır, hızlı kulanım özelliklerine sahip olduğu için insanlar tarafından bayağı bir talep görmektedir. Üzerinde bulunan saydam, kristal beyaz yapısı sayesinde; veriler ardışık bir şekilde yazılıyor. Bu kullanım; belirli izler sayesinde, bir sıraya bağlı olmaksızın erişilebileceği anlamına geliyor. CD’ler ikili kodlama sistemiyle yazılmaktadır. CD’ler sürtünmeleri ve arkadan yankılanan seslerin yok edilmesi, çıkmasını engellemek için tasarlanmıştır. Yaklaşık olarak 80 dakikalık bilgilerin depolanması için tasarlanmış olup, günümüzde 90 dakika hatta ve hatta 100 dakikalık verilerin depolanmasına kadar çıkılmıştır. CD baskıya değinecek olursam; genellikle kurumsal firmalar tercih etmektedir, amaçları ise; tanıtım ve pazarlama sistemi olarak kullanmaktadır. CD içerisine alınan bilgilerin karşı tarafa en hızlı ve sağlıklı bir şekilde aktarılması yolunda görev alır “CD baskı”. Bu yüzden CD içeriği çok önemlidir, CD baskısı yapılırken titiz bir şeklide çalışılmalı, iyi bir baskı firması bulunmalıdır. Bu yüzden gerekli özeni gösterip, hangi firmanın CD baskı konusunda başarılı olduğunu, detaylı bir şekilde araştırıp daha sonra karar verilmelidir. CD baskısının güzel bir şekilde yapılması için başarılı bir CD içeriğine sahip olması gerekir, baskıya uygun CD paketi de unutulmamalıdır ve içeriğe uygun CD, DVD vs tercih edilmelidir.  Baskı çeşitlerinden biri de “Serigraf CD Baskı” dır. Bu baskı türü; ipek malzeme kullanılarak yapılmış olan bir baskı çeşididir. Serigraf CD baskı da kullanılan verilerin az ya da fazla olmasına göre farklı ipek numaraları kullanılır. Bu durumda ipeğin her yeri aynı orantıda ve gergili, düzgün olmalıdır. Genel olarak CD baskısı yapılırken, kullanılan malzemenin kaliteli olması çok önemlidir. Serigraf CD baskı da ise; kullanılan kalıplarda baskı için uygun olmalıdır, kalıp ne kadar titiz hazırlanırsa, ortaya çıkacak sonuç da doğru orantılı olarak kaliteli olur ve kalitesini arttırır.