DVD Paketleme Nedir?

DVD Paketleme orijinal adıyla  “digipact”. DVD’lerin kırılmasını, zarar görmesini engelleyen paketleme yöntemidir. Koruyucu özelliğinin yanı sıra görsel içeriklerle zenginleştirilmiş ve göze hitap eden bir DVD Paketi müşteri ilgisini arttırır.

DVD Paketleme Türleri Nelerdir?

Baskılı Karton Paket

CD ve DVD’ler için rahatlıkla kullanılabilecek paketleme seçenekleridir. Özel tasarım ile marka görselleri, logo, özel yazı, barkod ve bunlar gibi  birçok öğe eklenebilir. Ergonomik yapısı ile yer kaplamaz ve pratiktir.

Plastik Kutular

Plastik DVD Kutuları geçmişten günümüze kullanılmaya devam eden DVD kutularıdır.. Tekli DVD Paketi olduğu gibi istenilirse çoklu kutularda tercih edilebilir.

Diğerleri

PVC CD Paketi , Zarf CD Paketi gibi seçeneklerde mevcuttur.

DVD Paketleme Neden Gereklidir?

Yeni teknolojiye uygun olarak yapılan DVD lerin paketlemeleri içinde gereken önem gösterilmektedir. DVD nin optik depolamadaki en yeni teknoloji olmasınında verdiği önem yüzünden DVD lerin muhafaza edilmesi bir hayli sorun olmuştur. Bu sorunu ortadan kaldırmak için birçok üretici; bünyesinde çalıştırdığı yaratıcı elemanları sayesinde DVD paketleri üretmişlerdir. DVD ses, video veya herhangi bir verinin saklandığı aygıt olduğu için DVD paketleri de ona uygun bir şekilde dizayn edilir. Örneğin çocukların çok sevdiği oyunların, çigi karakterlerin resimleri DVD paketlerinin üzerine aktarılır.  DVD ler herhangi bir monitöre takılarak çalışır ve bu süreçte çok göz önünde bulunduğu ve el altında olduğu için saklanması ve korunması gerekmektedir. Birçok prestijli şirket gerek internet üzerinden yaptığı reklâmlar sayesinde gerekse yapmış olduğu DVD paketlerinin sağlamlıgından kalitesinden dolayı çokça tercih edilmektedir. Her firmanın stratejisi farklıdır, DVD paketleme konusunda bazı firmalar klasik yöntemleri uygulasalar da, bazı firmalar çağı takip etmeyi ve gelişen teknolojiye uygun olarak paketlerin yapılmasına özen gösteriyor. Çünkü saygın DVD paketleme firmalarının misyonu; sürekli gelişmek ve müşterilerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak özverili bir şekilde çalışmak. DVD Paketleme yapan üreticiler; DVD nin üretiminden tutunda basımına kadar olan süreçleri adım adım izler ve ilham kaynağı olarak birçok faktörü göz önünde bulundurarak çalışır. Başarılarının kaynağı da burdan gelmektedir. DVD Paketleme sanıldığı kadar kolay ve basit değildir, hele ki insanların seçeneklerinin arttığı ve ürün yelpazesinin genişlediği günümüzde bu işlem çok zordur ve ciddiyet gerektiren bir iştir.